Alergia na peľ
To, čo robí jar a leto takými krásnymi, je pre tých, ktorí trpia sezónnymi alergiami, doslova utrpením. Čerstvo pokosená tráva, kvitnúce stromy a kvety uvoľňujú peľ, ktorý každoročne spôsobuje sezónne alergie u približne 40-60 miliónov ľudí.[1] Alergie (alergická nádcha) sa vyskytujú najmä na jar a sú všeobecne známe ako senná nádcha. Tieto alergie sa vyskytujú nielen na jar, ale aj počas leta a jesene.
Čo je senná nádcha?
Senná nádcha vzniká, keď náš imunitný systém reaguje na alergény, ako je napríklad peľ. Alergén je niečo, čo potom vyvoláva alergickú reakciu. Imunitný systém reaguje na túto látku uvoľnením histamínu a iných chemických látok do krvného obehu. Najčastejšími alergénmi sú pele rastlín, stromov, tráv alebo rôznych burín.
Pyl z rastlín opeľovaných hmyzom (entomofilný peľ) je príliš "ťažký" na to, aby sa dlho udržal vo vzduchu, a preto je menej pravdepodobné, že vyvolá alergickú reakciu. Naopak, anemofilný peľ je ten, ktorý sa spája s alergiami. Je to preto, že častice tohto peľu sú malé a ľahké. Sú teda schopné šíriť sa vzduchom a dostať sa do pľúc cez nos a ústa. Ak sa u vás vyskytne alergická reakcia, je to preto, že váš imunitný systém vyhodnotí peľ ako nebezpečný a začne uvoľňovať histamín, čo vyvolá príznaky alergie.
Aj keď senná nádcha často začína v mladom veku, môže kedykoľvek prekvapiť každého z nás. Niekedy príznaky sezónnej alergie v priebehu rokov vymiznú, ale neskôr v živote sa môžu opäť objaviť. Najviac peľu pochádza zo stromov na jar, peľ tráv sa dostáva do ovzdušia počas leta a peľ burín na jeseň. Každý strom, kvet a burina uvoľňujú peľ, ale nie každý má na tieto pele citlivosť alebo alergickú reakciu. Preto je dôležité venovať pozornosť tomu, čo presne spôsobuje príznaky alergie. Existujú stromy alebo kvety, ktoré produkujú peľ a sú schopné ho prenášať na veľké vzdialenosti. Potom môže byť ťažké presne určiť, ktorá rastlina alergiu spôsobuje. Jednou z takýchto rastlín je ambrózia. Ambrózia je rastlina, ktorá ako jedna z mála produkuje najväčšie množstvo svojho peľu na jeseň. Takmer tretina alergikov na ambróziu má alergickú reakciu aj na niektoré potraviny. Medzi ne patria uhorky, melóny, cukety, slnečnicové semienka, banány alebo harmanček. Medzi ďalšie rastliny, ktoré na jeseň produkujú peľ, patria žihľava, palina, šťaveľ alebo skorocel.
Neliečené príznaky sezónnej alergie nám spôsobujú negatívny vplyv na naše každodenné činnosti a môžu tiež urýchliť vznik astmatických záchvatov. Približne 80 % ľudí s astmou trpí aj sezónnymi alergiami. Platí to aj naopak. Tie isté pele a alergény, ktoré vyvolávajú príznaky sezónnej alergie, môžu spôsobiť záchvaty astmy, ktoré sa prejavujú sipotom, dýchavičnosťou, pocitom tiesne na hrudníku a ťažkosťami s dýchaním. Ľudia s nízkou imunitou, CHOCHP (chronickou obštrukčnou chorobou pľúc) a inými dýchacími problémami musia zvládať príznaky sezónnej alergie, aby predišli ďalším komplikáciám. Pomôcť môžu zmeny v stravovaní, zaradenie správnych prírodných doplnkov, esenciálnych olejov a celková zmena životného štýlu.
Aktuálne príznaky alergie
Príznaky alergie nám jednoducho spôsobujú, že sa necítime dobre. Hoci sa závažnosť príznakov alergickej nádchy môže v jednotlivých ročných obdobiach líšiť, určite platí, že tieto príznaky stále ovplyvňujú náš každodenný život. Zatiaľ nie je jasné, prečo sa sezónne príznaky alergie zhoršili, ale je jasné, že za posledných 30 rokov sa zvýšil počet ľudí, ktorí sú alergickí na peľ, plesne a niektoré druhy potravín. Podľa Johns Hopkins Medicine sú alergie vlastne poruchy imunitného systému. Telo reaguje nadmerne na neškodné látky a okamžite produkuje protilátky, ktoré začnú útočiť. A práve to spôsobuje príznaky.
Mnoho príznakov sennej nádchy je podobných príznakom bežného prechladnutia alebo infekcie prínosových dutín. Ale zatiaľ čo prechladnutie prichádza aj odchádza, príznaky sezónnych alergií nezmiznú, kým určitá rastlina neprodukuje peľ. Ak je alergénom peľ, pleseň alebo iná látka v ovzduší, príznaky sa zvyčajne prejavujú v pľúcach, nose a očiach. Na druhej strane potravinové alergie zvyčajne postihujú ústa, žalúdok alebo môžu spôsobiť kožné vyrážky.
K bežným alergiám patrí:
- Rým
- Kýchanie
- nadmerná tvorba hlienu
- znížená koncentrácia a rozhodovanie
- Astma
- nízky krvný tlak
- Svrbenie a slzenie očí
- Bolesti hlavy
- Distenzia
Alergickým ochoreniam nemôžete priamo zabrániť, ale môžete zmierniť ich príznaky. Okrem toho, že sa budete snažiť obmedziť kontakt s alergénom (čo je pre ľudí so sezónnymi alergiami veľmi ťažké), môžu niektoré výživové doplnky pomôcť potlačiť príznaky.
Stres a alergie
Stres zohráva veľkú úlohu v imunitnom systéme a veľa stresu môže viesť k príznakom alergie. Podľa Britského inštitútu pre alergie a environmentálnu terapiu stres zhoršuje príznaky alergie a po znížení stresu sa príznaky alergie zmiernia. Tehotné ženy, dokonca aj tie, ktoré nikdy predtým netrpeli alergiami, sú náchylnejšie na sezónne prechladnutia a príznaky alergie. V skutočnosti 1 zo 100 tehotných žien trpí počas tehotenstva astmou a oveľa viac žien trpí sezónnymi alergiami. Akákoľvek liečba príznakov alergie počas tehotenstva je náročná, pretože väčšina liekov na predpis sa neodporúča pre tehotné a dojčiace ženy. Našťastie existuje množstvo prírodných výživových doplnkov, ktoré sú bezpečné a vhodné aj pre deti, tehotné ženy alebo starších ľudí. Lieky na alergickú nádchu, ako sú antihistaminiká, kortikosteroidy a dekongestíva, síce pomáhajú potláčať účinky histamínu produkovaného telom, ale majú aj množstvo vedľajších účinkov, ako sú:
- Spavosť
- Suché oči, nos a ústa.
- Nevoľnosť
- Spomalosť
- Búšenie srdca
- Bezsennosť
- Nezvyčajné krvácanie
U detí môžu byť vedľajšie účinky spojené s nočnými morami, žalúdočnými ťažkosťami alebo poruchami kognitívnych funkcií. Farmaceutické lieky jednoducho nie sú pre každého. A tieto lieky neriešia konkrétnu alergiu, iba jej príznaky. Mnohé z nich sa totiž neodporúčajú tehotným a dojčiacim ženám alebo ženám s vysokým krvným tlakom, ochorením srdca, obličiek alebo pečene, glaukómom alebo problémami so štítnou žľazou.
Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť počas alergickej sezóny:
- Alkohol
- Kávu
- Mliečne výrobky
- Čokoládu
- Arašidy
- Cukor
- Umelé sladidlá
- Prepracované potraviny
- Melóny
- Ananásy
- Uhorky
- Slnečnicové semienka
- Mäkkýše
- Echinacea
- Rumanček
- Pšenica
- Sója
Na druhej strane existujú potraviny, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky alergie. Medzi takéto potraviny patria med, korenené potraviny, vývar, ananás, jablčný ocot, čerstvá zelenina, mäso, hydina (voľne chovaná), ryby. Medzi týmito potravinami jednoznačne dominuje med, a to z dobrého dôvodu. V randomizovanej kontrolovanej štúdii uverejnenej v International Archives of Allergy and Immunology mali pacienti, ktorí konzumovali med, výrazne lepšie výsledky ako pacienti užívajúci bežné lieky na alergiu. [2] Med pôsobí na zmiernenie príznakov tým, že obsahuje peľ, ktorý spôsobuje alergie. Niekoľko polievkových lyžíc denne môže pomôcť od väčšiny príznakov sennej nádchy. Ak vás počas alergie trápi zápcha, odporúča sa zaradiť do jedálnička potraviny, ako sú česnak, cvikla, zázvor, škorica alebo kajenské korenie. Tieto potraviny pomáhajú čistiť hlieny. Podobne funguje aj kostný vývar, ktorý okrem toho pomáha znižovať zápaly v tele a posilňuje imunitný systém. Medzi vhodné potraviny patrí aj ananás. Okrem vitamínov C a B obsahuje aj enzým bromelaín, ktorý pomáha znižovať alergické reakcie. V tomto období by ste mali zaradiť aj čerstvú zeleninu, najmä mangold, ktorý má vysoký obsah kvercetínu, ako aj kapustu, mrkvu, červenú repu alebo sladké zemiaky. Z bielkovín je dobré zaradiť ryby, napríklad lososa, ako aj drobné mäso (najlepšie z voľného chovu),hovädzie mäso alebo jahňacie mäso.
Pri vyradení niektorých potravín je dobré namiesto nich zaradiť niekoľko kvalitných prírodných doplnkov. Na dosiahnutie výsledkov by sa takéto doplnky mali užívať 30 až 60 dní pred prvými príznakmi alergie.
1.) Spirulina - je jedným z najviac skúmaných doplnkov a podľa Marylandskej univerzity Spirulina zastavuje uvoľňovanie histamínu, ktorý spôsobuje príznaky alergie. V dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdii sa ukázalo, že konzumácia spiruliny výrazne zlepšuje príznaky kýchania, upchatia nosa a svrbenia kože.[2] Užívajte 1 čajovú lyžičku denne.
2.) Quercetin - Quercetin je flavonoid, ktorý dáva ovociu a zelenine ich sýtu farbu, zastavuje tvorbu a uvoľňovanie histamínu. Štúdie ukazujú, že kvercetín má silné protizápalové vlastnosti, a preto je Avšak mali by sme mať na pamäti, že kvercetín môže narušiť účinnosť niektorých liekov vrátane antibiotík alebo liekov na liečbu obličiek a pečene. Užíva sa 1000 mg denne.
3.) Devetsil - tradične sa používa na liečbu bronchitídy, preťaženia alebo astmy. V nedávnej štúdii u pacientov trpiacich sennou nádchou sa však zistilo, že je rovnako účinný ako niektoré lieky na sennú nádchu.[3] Malé deti, tehotné alebo dojčiace ženy by mali užívať len malé množstvo. Denne by sa malo užívať 500 mg.
4.) Probiotiká - Probiotické baktérie sú živé organizmy, ktoré okrem toho, že pomáhajú posilňovať imunitný systém a predchádzať alergiám, udržiavajú zdravú črevnú flóru. Hoci štúdie týkajúce sa používania probiotík sú v začiatkoch, štúdie z European Annals of Allergy and Clinical Immunology podporujú zistenie, že probiotiká môžu byť účinnou liečbou alergií.[4] Denne sa ich užíva 50 miliárd.
5.) Vitamín A - posilňuje imunitný systém, bojuje proti zápalom a má antihistamínové vlastnosti. Užívajte 2000 mikrogramov denne.
6.) Bromelaín - bromelaín je enzým, ktorý sa nachádza v ananáse. Pomáha znižovať opuch nosa a prínosových dutín a zmierňuje príznaky sennej nádchy. Odporúča sa 1000 mg denne.
7.) Zinok - zinok pomáha liečiť únavu nadobličiek spôsobenú chronickým stresom. Pritom stres zhoršuje príznaky sezónnych alergií a pomáha regulovať, ako naše telo ukladá histamín. Odporúča sa 30 mg denne.
8.) Dvojité konope - obsahuje antihistaminiká a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú znížiť produkciu histamínu, ktorý spôsobuje príznaky. Ak užívate lítium, sedatíva, lieky na riedenie krvi, cukrovku alebo vysoký krvný tlak, mali by ste mať na pamäti, že žihľava môže byť s týmito liekmi kontraindikovaná. Užívajte 300 - 500 mg denne.
Niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie
1.) Esenciálne oleje - oleje ako mentol, eukalyptus, levanduľa alebo mäta pieporná pomáhajú zmierniť nádchu, zlepšujú krvný obeh a pomáhajú pri strese. Už niekoľko kvapiek v difuzéri môže zmierniť príznaky sennej nádchy.
2.) Akupunktúra - V štúdii uverejnenej v časopise American Journal of Chinese Medicine akupunktúra znížila príznaky spojené so sezónnymi alergiami u 26 ľudí, a to bez vedľajších účinkov.[5]
3.) Primeraná hydratácia - každý deň vypite 6 až 8 pohárov vody. Ak dôjde k dehydratácii, zvyšuje sa aj prekrvenie.
4.) Obmedzte vystavenie peľu - v dňoch s vysokým počtom peľu alebo v dňoch, ktoré sú
5.) Sprchujte sa pred spaním - pele sa môžu udržať na pokožke aj vo vlasoch a môžu zhoršiť alergiu počas noci, preto je dobré uistiť sa, že sa pred spaním osprchujete
6.) Vyperte oblečenie a posteľnú bielizeň
7.) Vymeňte koberce za podlahy s tvrdým povrchom - na kobercoch sa drží nielen prach, ale aj peľ, ktorý sa dá ťažko povysávať. Ak máte výrazné sezónne príznaky alergie, môže byť prospešné vymeniť koberce za plávajúce podlahy.
8.) Pravidelné čistenie - peľ a prach sa usadzujú takmer všade, preto je nevyhnutné pravidelné čistenie, najmä v spálni.
9.) Zatvárajte dvere a okná - ak je vo vzduchu väčšie množstvo peľu, nechajte dvere a okná zatvorené, aby ste znížili vystavenie peľu.
Alergických ochorení vrátane sennej nádchy a potravinových alergií v poslednom desaťročí výrazne pribudlo. Podávané lieky iba zmierňujú príznaky. Na začiatok je dobré vylúčiť zo stravy potraviny, na ktoré ste citliví, a jesť potraviny, ktoré posilňujú váš imunitný systém.
[1] https://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis
[2] Účinky spiruliny na alergickú nádchu, Meltem Conk-Dalay, Hamdi Cakli, Cengiz Bal, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18343939/
[3] Randomizovaná kontrolovaná štúdia maslovníka a cetirizínu na liečbu sezónnej alergickej nádchy, Andreas Schapowal, konzultant pre ušné, nosné a krčné lekárstvo v mene Petasites Study Group, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC64514/
[4] Brezový peľový med pri alergii na peľ brezy -- randomizovaná kontrolovaná pilotná štúdia, K Saarinen, J Jantunen, T Haahtela, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21196761/
[5]