Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Karagenan

Další názvy:
Karagenan, Chondrus Crispus, Pú

Karagenan, označovaný aj ako E407, je výťažok z červenej morskej riasy nazývanej kučeravá riasa, ktorá je bežne známa aj ako írsky mach alebo karagenanový mach. Je to jedlá morská riasa, ktorá pochádza z Britských ostrovov, kde sa už stovky rokov bežne používa v kuchyni. Tieto morské riasy sa často používajú v potravinárskom priemysle ako zahusťovadlo a želírujúca látka a sú vhodné aj pre vegánov. Nájdete ich aj v kozmetike (pleťové gély, vlasové gély, šampóny, peny), vo farmaceutických výrobkoch alebo vo forme výživového doplnku.

Karagenan obsahuje množstvo minerálnych látok, najmä vápnik, horčík, zinok a mangán. V karagenane sú ďalej prítomnébielkoviny, vitamín A, cukor, škrob, vitamín B1, železo, sodík, fosfor a meď. Je bežnou zložkou kozmetických výrobkov, pretože pomáha hydratovať a vyživovať pokožku. Stará sa aj o vlasy, ktoré posilňuje a regeneruje.

Karagenan je na živiny bohatá morská riasa, ktorá obsahuje betakarotén a silné antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť pokožku pred voľnými radikálmi a bojovať proti známkam starnutia.Obsahuje zlúčeninu známu ako karagenan, ktorá vytvára ochranný štít, ktorý poskytuje pokožke dodatočnú ochranu pred škodlivými vplyvmi prostredia. Výťažok z karagenanu poskytuje optimálnu hydratáciu, chráni, zjemňuje a upokojuje pokožku. Má vysoký obsah mastných kyselín a fenolov, ktoré pomáhajú udržiavať prirodzený ochranný film pokožky a účinne pôsobia proti jej vysúšaniu.

Karrageenan má priaznivé účinky aj na vlasy. Pôsobí ako kondicionér na vlasy, posilňuje vlasy, podporuje ich rast, zvyšuje lesk a upokojuje pokožku hlavy.

Karrageenan sa používa aj ako prírodný silikón, ktorý dodáva krémom hodvábny pocit.

Od 60. O zdravotných účinkoch karagenanu sa veľa diskutuje už od 60. rokov 20. storočia. podľa niektorých štúdií môže karagenan spôsobiť zápal, vredy tráviaceho traktu a poškodenie zdravotného systému.Degradovaný karagenan je karcinogén a nie je schválený. Nachádza sa najmä vo vegánskych a vegetariánskych jedlách. Nachádza sa v smotane, zmrzline, mandľovom, kokosovom, konopnom, ryžovom a sójovom mlieku, vegánskych syroch, nemliečnych dezertoch a tvarohu.

Vedľajšie účinky môžu zahŕňať zápaly, nadúvanie, syndróm dráždivého čreva, rakovinu hrubého čreva, potravinové alergie, neznášanlivosť glukózy.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Derma valček: účinné riešenie pre mužov proti vypadávaniu vlasov
Derma valček: účinné riešenie pre mužov proti vypadávaniu vlasov
Vypadávanie vlasov je pre mnohých mužov veľkým problémom, ktorý ovplyvňuje nielen vzhľad, ale aj sebavedomie. Jedným z inovatívnych riešení, ktoré získava na popularite, je derma valček na vlasy. Táto jednoduchá pomôcka s malými mikroihličkami stimuluje pokožku hlavy, podporuje rast vlasov a pomáha zlepšiť vstrebávanie účinných látok z vlasovej starostlivosti. Ako presne však funguje a ako ho správne používať?
D-manóza: Prírodná podpora zdravia močových ciest
D-manóza: Prírodná podpora zdravia močových ciest
D-manóza je prírodný cukor, ktorý sa v posledných rokoch stal obľúbeným doplnkom na podporu zdravia močových ciest. Často sa spája s brusnicami, ktoré sa tradične používajú na boj proti infekciám močového mechúra. Ako D-manóza funguje, čím sa líši od bežného cukru a prečo ju toľko ľudí považuje za účinnú alternatívu k antibiotikám?
Multiminerály: Základ optimálneho zdravia
Multiminerály: Základ optimálneho zdravia
Multiminerály sú doplnky stravy obsahujúce širokú škálu základných minerálov, ktoré telo potrebuje na správne fungovanie. Minerály sú nevyhnutné pre množstvo biologických procesov vrátane podpory kostí, svalov, nervového systému, metabolizmu a imunitného systému. Hoci niektoré z týchto minerálov prijímame bežnou stravou, moderný životný štýl často vedie k ich nedostatku, čo môže negatívne ovplyvniť zdravie.
Zdravé zuby: praktické tipy pre silné a krásne zuby
Zdravé zuby: praktické tipy pre silné a krásne zuby
Zdravé zuby nie sú len estetickou záležitosťou, ale aj kľúčom k celkovému zdraviu. Dobrá ústna hygiena pomáha predchádzať vzniku zubného kazu, zápalu ďasien a vážnejším ochoreniam, ktoré môžu postihnúť celé telo. Ako sa teda čo najlepšie starať o svoje zuby?