Terapia červeným svetlom
Začiatkom 90. rokov 20. storočia vedci z NASA použili červené svetlo na pestovanie rastlín vo vesmíre. Zistili, že intenzívne svetlo z diód vyžarujúcich svetlo určitej vlnovej dĺžky pomáha podporovať rast a fotosyntézu rastlinných buniek.
Červené svetlo sa potom skúmalo pre jeho potenciálne využitie v medicíne, konkrétne s cieľom zistiť, či by mohlo zvýšiť energiu v ľudských bunkách.
Vedci zistili, že je účinné pri liečbe atrofie svalov(9), pri pomalom hojení rán(8), 10) a hustota kostí problémy(10) spôsobené pobytom v bezváhovom stave. Preto ju NASA naďalej využíva na zmiernenie negatívnych účinkov pobytu vo vesmíre.
Ako funguje terapia červeným svetlom?
Červené svetlo vytvára v bunkách biochemický proces, ktorý posilňuje mitochondrie. Mitochondrie sú elektrárne bunky - vytvárajú energiu potrebnú na správne fungovanie buniek. Molekula prenášajúca energiu, ktorá sa nachádza vo všetkých živých bunkách, sa nazýva ATP (adenozíntrifosfát).
Zvýšením funkcie mitochondrií pomocou terapie červeným svetlom môže bunka vyrobiť viac ATP(1). S väčším množstvom energie môžu bunky fungovať efektívnejšie a rýchlejšie sa regenerovať.
Prečo sa používa terapia červeným svetlom?
Od prvých experimentov vo vesmíre sa uskutočnili stovky klinických skúšok a tisíce laboratórnych štúdií, ktoré vedcom pomohli určiť, aké ďalšie medicínske výhody by mohla terapia červeným svetlom ponúknuť.
V súčasnosti existuje množstvo štúdií, ktoré naznačujú, že terapia červeným svetlom má nasledujúce výhody:
- Podporuje hojenie rán(10) a regeneráciu tkanív(4).
- Zlepšujerast vlasov u ľudí s androgénnou alopeciou (11).
- Pomáha pri krátkodobej liečbe syndrómu karpálneho tunela(12).
- Poslúži ako pomocný prostriedok na krátkodobé zmiernenie bolesti a rannej stuhnutosti u ľudí s reumatoidnou artritídou(13).
- Zlepšuje pokožku a vytvára kolagén potrebný na redukuje vrásky (4).
- Pomáhaopraviť poškodenia spôsobené slnkom(4). Predchádza opätovným oparomz infekcií vírusom herpes simplex (1).
- Zlepšuje zdravie kĺbov u ľudí s degeneratívnou osteoartrózou kolena(10).
- Pomáha redukovať jazvy vrátane jazvy po akné(4).
- zmierňuje bolesť a zápal u ľudí s bolesťou Achillovej šľachy a tenisového lakťa(8).
- Podporuje spaľovanie tukov (7).
- Znižuje zápaly (6).
- Podporuje celkovú energiu (3).
Ako bezpečná je terapia červeným svetlom?
Terapia červeným svetlom sa považuje za úplne bezpečnú a bezbolestnú a nie sú známe žiadne vedľajšie účinky.
Existuje však potenciálne riziko poškodenia očí. Hoci je pre oči bezpečnejší ako tradičné lasery, pri ošetrení červeným svetlom by sa vždy mala používať správna ochrana očí, najmä pri vystavení tváre zblízka. Všetky panely Blight obsahujú ochranu očí - špeciálne ochranné okuliare.
Charakteristika červeného svetla (660 nm) a blízkeho infračerveného svetla (850 nm)
Červené svetlo je viditeľné pre ľudské oko. Pre všetky naše zariadenia používame vlnovú dĺžku 660 nm, ktorá sa široko používa vo výskume a v klinických podmienkach.
Táto vlnová dĺžka dosahuje povrch kože a preniká približne 1 - 2 mm pod povrch kože.
Blízke infračervené svetlo je voľným okom takmer neviditeľné a preniká hlbšie pod povrch kože, 2 až 3 mm, s vlnovou dĺžkou 850 nm.
Blight a ďalšie produkty Blight sú vyvážené s polovicou svetla s vlnovou dĺžkou 660 nm a druhou polovicou s vlnovou dĺžkou 850 nm.
Aké sú riziká alebo vedľajšie účinky alebo terapia červeným svetlom?
Terapia červeným svetlom sa vo všeobecnosti považuje za veľmi bezpečnú a nie sú známe žiadne vedľajšie účinky. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo by ste sa mali používaniu červeného svetla vyhnúť alebo ho aspoň prediskutovať so svojím lekárom.
Ak ste citliví na svetlo, ste tehotní, máte rakovinové alebo potenciálne rakovinové nálezy, alebo ak užívate lieky, ako je tetracyklín, digoxín, retin a/alebo akékoľvek iné lieky citlivé na svetlo, mali by ste sa pred použitím svetla Blight poradiť so svojím lekárom.
Ako často, ako dlho a ako ďaleko?
Odporúčame začať pomaly s kratšími sedeniami na dlhšie vzdialenosti. Začnite s 5 minútami denne na vzdialenosť 15 cm alebo s 10 minútami na vzdialenosť 30 cm.
Štúdie zistili pozitívny prínos kratších, intenzívnejších sedení. Dlhšie terapie neprinášajú pozitívne účinky a stále pri nich strácate cenný čas.
Terapiu opakujte 3-krát týždenne, ideálne však raz denne. Ak je potrebné viac ako raz denne, sedenia by mali byť v časovom odstupe najmenej 6 hodín.
Pokročilí používatelia môžu po prvom mesiaci pristúpiť k rannej a večernej terapii s odstupom piatich minút, aby dosiahli maximálny prínos.
Prečo niektoré svetlá nefungujú?
Polovica diód na všetkých paneloch a ďalších výrobkoch Blight vyžaruje blízke infračervené svetlo (NIR) s vlnovou dĺžkou 850 nm. Toto spektrum svetla je pre ľudské oko neviditeľné, takže svetlo, ktoré z nich vychádza, v skutočnosti nevidíte. Ak používate iba NIR, zariadenie sa bude javiť ako nevyžarujúce žiadne svetlo.
Ak používate červené alebo NIR a červené svetlo, uvidíte jasné červené svetlo vychádzajúce z panela.
Zdroje:
1) WHITTEN, Ari. The Ultimate Guide To Red Light Therapy: How to Use Red and Near-Infrared Light Therapy for Anti-Aging, Fat Loss, Muscle Gain, Performance Enhancement, and Brain Optimization. 2018. ISBN 9781721762828.
2) SLOAN, Mark. Terapia červeným svetlom: Zázračná medicína. 2019. ISBN 9780994741868.
3) TAFUR, Joseph. Low-Intensity Light Therapy: Exploring the Role of Redox Mechanisms [online]. 2008 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2996814/
4) WUNSCH, Alexander. A Controlled Trial to Determine the Efficacy of Red and Near-Infrared Light Treatment in Patient Satisfaction, Reduction of Fine Lines, Wrinkles, Skin Roughness, and Intradermal Collagen Density Increase [online]. 2014 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3926176/
5) FERRARESI, Cleber. Fotobiomodulácia v ľudskom svalovom tkanive: výhoda pri športovom výkone? [online]. 2016 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5167494/
6) HAMBLIN, Michael. Mechanizmy a využitie protizápalových účinkov fotobiomodulácie [online]. 2016 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5523874/
7) AVCI, Pinar. Low-Level Laser Therapy for Fat Layer Reduction: A Comprehensive Review [online]. 2013 [cit. 2021-01-08]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3769994/
8) IBRAHIM, Mohab. Vplyv svetelnej terapie na chronickú bolesť [online] [cit. 2021-01-19]. Dostupné z: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03677206. University of Arizona.
9) FERRARESI, Cleber. Effects of Light-Emitting Diode Therapy on Muscle Hypertrophy, Gene Expression, Performance, Damage, and Delayed-Onset Muscle Soreness [online] [cit. 2021-01-19]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5026559/
10) B. COTLER, Howard. Objav NASA má aktuálne využitie v ortopédii [online]. Dostupné tiež z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4272231/
11) J LANZAFAME, Raymond. Rast vlasov na ľudskej hlave sprostredkovaný viditeľným červeným svetlom laserových a LED zdrojov u mužov [online]. Dostupné tiež z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24078483
12) CHEN, Yan. Laserová terapia s nízkym výkonom pri syndróme karpálneho tunela: účinný optický výkon [online]. Dostupné tiež z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4994465/
13) J. GENDRON, Denis. Aplikácie fotobiomodulačnej terapie pri muskuloskeletálnych poruchách a osteoartróze so zvláštnym významom pre Kanadu [online]. Dostupné aj z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6648198/