Vitamín K2
Vitamín K2 je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý sa skladá z menachinónov, čo je súhrnný názov pre podobné zlúčeniny vitamínu K, ktoré majú nasýtené reťazce. Pre tieto menachinóny sa používa názov MK s číslom označujúcim počet izoprénových jednotiek (MK1 až MK15). Číslo udáva, aký dlhý je vitamín. V bežnom systéme sa najčastejšie vyskytujú formy MK-4, MK-7 a MK-9.
Najčastejšie sa používajú typy MK-4 a MK-7. Forma MK-4 (menatetrenón) sa najviac vyskytuje v ľudskom tele, kde ju vytvárajú baktérie prítomné v ľudskom tele. Nachádza sa v orgánoch živočíchov a je biosyntetizovaná z vitamínu K1. Biologická dostupnosť formy MK-4 je nižšia ako u formy MK-7.
MK-7 (menachinón) vzniká počas fermentácie sójových bôbov pomocou baktérie Bacillus subtillis. Výhodou je, že môže byť v tele prítomná až 24 hodín a vďaka lepšej biologickej dostupnosti a dlhšiemu polčasu rozpadu má u ľudí vyššiu aktivitu ako MK-4.
Formu MK7 možno nájsť vo fermentovaných potravinách a potravinách na báze kvasníc. Forma MK4 sa nachádza v syroch, vaječných žĺtkoch, mäse, masle. Jej výživová hodnota je nižšia ako hodnota vitamínu K1 (fylochinón). Formu MK-9 možno nájsť v syroch, kvasenej kapuste a produkujú ju aj baktérie v črevách.
Forma MK7 je zastúpená v našom vitamíne D3&K2.Táto patentovaná forma vitamínu K2 vo forme MK7 je mnoho stabilnejšia ako iné formy vitamínu K2. Táto stabilita sa prenáša aj na vitamín D3. Vyznačuje sa vysokou telesnou využiteľnosťou a zvyšuje biologickú dostupnosť samotného vitamínu D3. V porovnaní s bežnými formami vitamínu K2, ktoré majú v tele polčas rozpadu 1,5 hodiny, táto forma vitamínu K2 zostáva v tele 78 hodín. To znamená 48-krát dlhší polčas rozpadu v tele.

Vitamín K2 má protizápalové, antioxidačné účinky, pozitívne ovplyvňuje metabolizmus vápnika, podporuje zdravie a vývoj kostí, znižuje riziko zlomenín a zabraňuje strate kostnej hmoty (osteoporóze), je dôležitý pri tvorbe tkanív, pomáha pri zrážaní krvi, podporuje zdravie ciev, spomaľuje koróziu tepien, čo je ukladanie tukových látok v stene ciev (ateroskleróza) a zabraňuje hromadeniu vápnika v cievach (odvápňovanie ciev), čistí cievy od vápenatých usadenín a chráni pečeň pred usadzovaním vápnika. Vitamín K2 najlepšie účinkuje v kombinácii s vitamínom D, ktorý tiež pomáha zlepšovať využitie vápnika a udržiavať jeho primeranú hladinu v krvi.
Deficit vitamínu K2: krvácanie z nosa, krv v moči, zlomeniny, krvácanie z ďasien, anémia, zlá zrážanlivosť krvi, usadeniny vápnika v stenách srdca, abnormality a defekty plodu u tehotných žien, hematómy a krvácanie z tráviaceho traktu.
Blog



