Zinok
Zinok a jeho úloha
- Zinok je nevyhnutný pre funkciu viac ako 300 enzýmov v našom tele, ktoré pomáhajú metabolizmu trávenia, funkciu nervov a mnohé ďalšie
- Je dôležitý pre vývoj a funkciu imunitných buniek
- Je nevyhnutný pre zdravie pokožky, syntézu DNA a tvorbu bielkovín
- Zohráva zásadnú úlohu pri rastaní a delení buniek
- Je nevyhnutný pre chuť a čuch, takže nedostatok zinku môže spôsobiť zníženie chuti alebo čuchu
zinok
Podporuje imunitný systém
Zinok pomáha udržiavať silný imunitný systém. Preto je dobré užívať doplnky stravy so zinkom, ktoré stimulujú imunitné bunky a znižujú oxidačný stres.
Napr. v siedmich náhodných štúdií na 575 účastníkoch trpiacich prechladnutím sa zistilo, že doplnenie 80-92 mg zinku denne môže skrátiť dĺžku prechladnutia až o 33 %.
Urýchľuje hojenie rán
Zinok sa bežne používa v nemocniciach na liečbu popálenín, vredov alebo poranení kože. Je nevyhnutný pre správne hojenie, pretože zohráva dôležitú úlohu pri syntéze kolagénu (bielkovina, jeden z hlavných stavebných prvkov kostí, kože, svalov, šliach a väzov atď), imunitnej funkcii a zápalovej reakcii. Nedostatok zinku môže spomaliť hojenie rán, ale naopak, pri jeho doplnení môžeme urýchliť zotavenie.
Znižuje riziko niektorých ochorení súvisiacich s vekom
U dospelých ľudí, ktorí dopĺňajú zinok, sa preukázala lepšia reakcia na očkovanie proti chrípke, znížené riziko zápalu pľúc a zvýšená mentálna výkonnosť.
V jednom štúdie sa navyše denným užívaním antioxidačných doplnkov - vitamínu E, vitamínu C a betakaroténu - plus 80 mg zinku znížila strata zraku a významne sa znížilo riziko pokročilého ochorenia AMD u viac ako 4 200 ľudí.
Liečba akné
Akné je kožné ochorenie, ktoré postihuje pomerne veľkú časť populácie. Ľudia s akné majú zvyčajne nižšiu hladinu zinku, čo môže byť príčinou, takže jeho doplnenie môže výrazne pomôcť. Liečba zinkom môže účinne liečiť akné tým, že znižuje zápal, zabraňuje rastu baktérií a potláča činnosť mazových žliaz.
Znižuje zápal
Ako sme už uviedli, zinok znižuje oxidačný stres. Ten vedie k chronickému zápalu, ktorý prispieva k mnohým chronickým ochoreniam, ako sú srdcové choroby, rakovina a mentálny úpadok.
Prispieva k normálnej syntéze bielkovín
Zinok prispieva k optimálnej syntéze bielkovín vrátane syntézy kreatín kolagénu.
Podporuje odbúravanie kostí
Zinok podporuje tvorbu buniek tvoriacich kosti a zabraňuje nadmernému odbúravaniu kostí. Nedostatok zinku sa spája so zvýšeným počtom zlomenín alebo ochorení kostí, ako je osteoporóza.
Vlasy, nechty a koža
Defektivita zinku môže spôsobiť vypadávanie vlasov, lámanie nechtov alebo zhoršenie stavu pokožky. Naopak, doplnenie zinku môže zrýchliť rast vlasov a zlepšiť ich kvalitu, posilniť nechty, zlepšiť stav pokožky, spevniť ju a zbaviť sa suchej pokožky.
Kognitívne funkcie
Zinok je vysoko koncentrovaný v mozgovej kôre, epifýze a hipokampe a jeho nedostatok sa spája s poruchami tvorby pamäti a poruchami nálady.
Plodnosť a reprodukcia
Zinok zohráva dôležitú úlohu pri normálnom vývoji semenníkov, spermatogenéze a pohyblivosti spermií. Nízky obsah zinku v potrave sa spája s nízkymi cirkulujúcimi koncentráciami viacerých hormónov vrátane testosterónu.
Metabolizmus vit. A
Zinok sa podieľa na absorpcii, transporte a využití vitamínu A. Je nevyhnutný na udržanie normálnej koncentrácie vitamínu A v plazme, čo je potrebné na mobilizáciu vitamínu A z pečene. nedostatok zinku by mohol negatívne ovplyvniť prestup vit. A z pečene a jeho transport do krvného obehu.
Príznaky nedostatku zinku
Príznaky nedostatku zinku tu môžeme rozdeliť do dvoch skupín:
1) Príznaky závažného nedostatku
- Zhoršený rast a vývoj
- Náchylnosť na infekcie
- Oneskorené pohlavné dozrievanie
- Vypadávanie vlasov
- Kožné vyrážky
- Chronické hnačky
- Zhoršené hojenie rán
- Problémy so správaním
Dostatok zinku je zriedkavý a nevyskytuje sa tak často, ale existujú rizikové skupiny, medzi ktoré patria:dojčené deti, ktorých matky nemajú dostatok zinku, ľudia závislí od alkoholu a všetci, ktorí užívajú lieky na potlačenie imunity.
2)Príznaky mierneho nedostatku
- Hnačka
- Znížená imunita
- Znížená hmotnosť
- Hrubé, lámavé vlasy
- Znížená chuť do jedla
- Poruchy nálady
- Suchá pokožka, ">Miernejšie formy nedostatku sú oveľa častejšie a vyskytujú sa najmä u detí v rozvojových krajinách, kde strava neobsahuje všetky dôležité živiny. Ale pozor, vo všeobecnosti sa nedostatok zinku vyskytuje u ľudí, ktorí majú nedostatočný príjem potravy.
Rizikové skupiny zahŕňajú:
- Ľudia s ochoreniami tráviaceho traktu, ako je Crohnova choroba
- Vegetariáni a vegáni
- Tehotné a dojčiace ženy
- Staršie deti, ktorí sú výlučne dojčení
- Osoby s anémiou
- Osoby s podvýživou vrátane osôb s anorexiou alebo bulímiou
- Osoby s chronickým ochorením obličiek
- Osoby so závislosťou od alkoholu
Kde v obchode s potravinami môžeme môžeme nájsť zinok?"
Mnoho živočíšnych a rastlinných potravín je prirodzene bohatých na zinok, ktorý nám môže pomôcť udržať jeho optimálnu hladinu.
- Mušle: ustrice, slávky a mušle
- Mäso: Hovädzie, bravčové, jahňacie a bizónové mäso
- Dovädzie mäso: Morčacie a kuracie mäso
- Ryba: Platýs, sardinky, losos
- Zelenina: Cícer, šošovica, čierna fazuľa atď.
- Oriešky a semená:
- Dýňové semená, kešu, konopné semená atď.
- Niektoré druhy zeleniny: Huby, ríbezle, hrach, špargľa a červená repa
Dávkovacie odporúčania
Podobne ako nedostatok, aj nadmerný príjem môže viesť k negatívnym vedľajším účinkom.
Príznaky toxicity zinku zahŕňajú:
- nevoľnosť a vracanie
- strata chuti do jedla
- hnačka
- brušné kŕče
- bolesti hlavy
- znížená funkcia imunitného systému
- znížený "dobrý" HDL cholesterol
Zníženie hladiny medi bolo zaznamenané dokonca aj u ľudí, ktorí konzumovali len stredne vysoké dávky zinku - 60 mg denne - počas 10 týždňov.
Odporúčaná denná dávka (RDI) je 11 mg pre dospelých mužov a 8 mg pre dospelé ženy. Tehotné a dojčiace ženy by však mali denne skonzumovať 11 - 12 mg.
Dopĺňanie 15 - 30 mg elementárneho zinku denne môže zlepšiť imunitu, oči, pokožku a ďalšie aspekty vášho zdravia, ak trpíte zdravotnými problémami v týchto oblastiach a máte nedostatok zinku. Hranica, ktorú by ste nemali prekročiť, je 40 mg.



